Artykuł sponsorowany

Czy można układać nowe płytki podłogowe na starych?

Czy można układać nowe płytki podłogowe na starych?

Decyzja o remoncie łazienki czy kuchni często wiąże się z koniecznością zmiany wyglądu podłogi. Wiele osób zastanawia się, czy można zaoszczędzić czas i pieniądze, układając nowe płytki na starych. W tym artykule omówimy zalety i wady tego rozwiązania, aby pomóc Ci podjąć świadomą decyzję.

Zalety układania nowych płytek na starych

Jednym z głównych powodów, dla których ludzie decydują się na układanie nowych płytek na starych w ramach np. remontu łazienki w Szczecinie, jest oszczędność czasu i pieniędzy. Nie trzeba bowiem usuwać starej powierzchni, co oznacza mniejszą ilość odpadów i brudu. Ponadto, taka metoda pozwala uniknąć dodatkowych kosztów związanych z wynajęciem kontenera na gruz czy usługami firmy remontowej. Dodatkowo, prace remontowe trwają krócej, co jest istotne szczególnie w przypadku mieszkań zamieszkanych. Warto również dodać, że dzięki tej metodzie można uniknąć uszkodzenia instalacji elektrycznej czy hydraulicznej znajdującej się pod starymi płytkami.

Wady układania nowych płytek na starych

Mimo licznych zalet, układanie nowych płytek na starych ma również swoje wady. Przede wszystkim, istnieje ryzyko, że nowa powierzchnia nie będzie trwała i stabilna. Jeśli stare płytki są uszkodzone lub źle przylegają do podłoża, mogą one wpłynąć na trwałość nowej warstwy. Ponadto, układanie kolejnej warstwy płytek może sprawić, że podłoga będzie nieco wyższa niż pierwotnie, co może powodować problemy z dopasowaniem drzwi czy mebli. Warto również pamiętać, że w przypadku ewentualnych problemów z instalacją pod płytkami, konieczne będzie zdjęcie obu warstw.

Kiedy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Układanie nowych płytek na starych może być dobrym rozwiązaniem w sytuacji, gdy stare płytki są w dobrym stanie technicznym i estetycznym oraz dobrze przylegają do podłoża. Ważne jest również sprawdzenie, czy nowa warstwa nie spowoduje problemów z wysokością podłogi czy dopasowaniem drzwi. Jeśli spełnione są te warunki, można śmiało zdecydować się na taki sposób remontu.

Kiedy lepiej zrezygnować z tego pomysłu?

Jeśli natomiast stare płytki są uszkodzone, źle przylegają do podłoża lub są bardzo brudne, lepiej zrezygnować z układania nowych płytek na starych. W takiej sytuacji warto zainwestować w usunięcie starej powierzchni i przygotowanie podłoża do układania nowych płytek. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nasza nowa podłoga będzie trwała i stabilna, a efekt końcowy będzie zadowalający.