Artykuł sponsorowany

Kiedy należy wykonać tomografię szczęki?

Kiedy należy wykonać tomografię szczęki?

Tomografia szczęki to badanie diagnostyczne, które pozwala na uzyskanie szczegółowych obrazów struktur kostnych i tkanek miękkich w obrębie jamy ustnej. Dzięki niemu lekarze mogą dokładnie ocenić stan zębów, kości szczęki, zatok przynosowych oraz innych struktur anatomicznych. W poniższym artykule omówimy sytuacje, w których wykonanie tomografii szczęki może być konieczne oraz jak przebiega samo badanie.

Jakie są wskazania do wykonania tomografii szczęki?

Tomografia szczęki może być zlecona przez lekarza dentystę lub specjalistę w celu dokładniejszego zbadania struktur jamy ustnej. Do najczęstszych wskazań do wykonania tego badania należą podejrzenie złamań kości szczękowych, diagnostyka guzów i torbieli, ocena stanu zatok przynosowych czy planowanie leczenia ortodontycznego. Ponadto tomografia może być również pomocna w ocenie stanu implantów zębowych oraz wykrywaniu potencjalnych problemów związanych z ich osadzeniem. W przypadku bólu zęba o niejasnej etiologii, badanie to może również pomóc w identyfikacji przyczyny dolegliwości.

Badanie tomograficzne szczęki jest nieinwazyjne i trwa zazwyczaj kilka minut. Pacjent kierowany jest do specjalistycznej pracowni, gdzie znajduje się tomograf zębów. W przypadku, gdy badanie ma być wykonane w Kaliszu, pacjent może skorzystać z usług miejscowego gabinetu stomatologicznego oferującego tomograf zębów w Kaliszu. Przed rozpoczęciem badania pacjent zostaje umieszczony na specjalnym stole, a głowa zostaje unieruchomiona w odpowiedniej pozycji.

Czy tomografia szczęki jest bezpieczna?

Tomografia szczęki jest badaniem bezpiecznym, jednakże podobnie jak inne badania rentgenowskie, wiąże się z niewielkim ryzykiem ekspozycji na promieniowanie jonizujące. Dlatego też nie jest ona zalecana kobietom w ciąży oraz osobom o wysokiej wrażliwości na promieniowanie. Warto jednak podkreślić, że dawka promieniowania podczas tego badania jest stosunkowo niska i wynosi zaledwie ułamek dawki otrzymywanej podczas standardowego badania rentgenowskiego.