Artykuł sponsorowany

Wtrysk plastiku: na czym polega?

Wtrysk plastiku: na czym polega?

Wtrysk plastiku to popularna metoda przetwarzania tworzyw sztucznych, która pozwala na masową produkcję różnorodnych przedmiotów codziennego użytku, takich jak opakowania, zabawki czy elementy samochodowe. Proces ten polega na podgrzewaniu tworzywa sztucznego do stanu płynnego, a następnie wtryskiwaniu go pod wysokim ciśnieniem do formy, gdzie zastyga i przyjmuje ostateczny kształt. W Polsce branża przetwórstwa tworzyw sztucznych rozwija się dynamicznie, a wtrysk plastiku jest jednym z kluczowych procesów w tej dziedzinie. W artykule przedstawiamy cztery główne etapy tego procesu oraz jego zalety i ograniczenia.

Etap żywicy polimerowej

Pierwszym etapem procesu wtrysku plastiku jest przygotowanie żywicy polimerowej, która stanowi surowiec do produkcji przedmiotów z tworzyw sztucznych. Żywica ta dostarczana jest w postaci granulatów lub proszku, które są łatwe do przechowywania i transportu. W zależności od wymagań klienta oraz właściwości końcowego produktu, do żywicy można dodać różne dodatki, takie jak barwniki, stabilizatory czy plastyfikatory. Następnie żywica jest podgrzewana w specjalnym urządzeniu, zwanym wtryskarką, gdzie topi się i przyjmuje postać lepkiej masy.

Etap wtryskiwania

Podczas etapu wtryskiwania, roztopiona żywica jest przemieszczana przez wtryskarkę za pomocą specjalnego ślimaka. Ślimak ten ma za zadanie jednocześnie mieszanie i podgrzewanie żywicy, aby uzyskać jednolitą konsystencję i temperaturę. Gdy żywica osiągnie odpowiednią lepkość, zostaje wtryskana pod wysokim ciśnieniem do metalowej formy, która ma kształt pożądanego przedmiotu. Wtrysk odbywa się przez specjalne otwory w formie, zwane zasysakami.

Etap chłodzenia

W trakcie etapu chłodzenia, żywica w formie zastyga i przyjmuje ostateczny kształt. Chłodzenie jest kluczowym elementem procesu wtrysku plastiku, gdyż wpływa na jakość oraz właściwości mechaniczne wytworzonego przedmiotu. Szybkość chłodzenia zależy od wielu czynników, takich jak grubość ścianek przedmiotu, rodzaj użytego tworzywa czy temperatura formy. 

Etap wyjmowania przedmiotu

Ostatnim etapem procesu takiego jak wtrysk plastiku jest wyjęcie gotowego przedmiotu z formy. W zależności od konstrukcji formy oraz rodzaju wtryskarki może to odbywać się ręcznie lub automatycznie za pomocą specjalnych urządzeń. Po wyjęciu przedmiotu formę czyści się i przygotowuje do kolejnego cyklu wtrysku. Gotowe produkty są następnie poddawane kontroli jakości, a ewentualne nadlewki i zgrubienia są usuwane w procesie obróbki wtórnej.