Artykuł sponsorowany

Znaczenie awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnych w centrach handlowych

Znaczenie awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnych w centrach handlowych

Centra handlowe to miejsca, gdzie każdego dnia gromadzą się tłumy ludzi. W związku z tym, zapewnienie bezpieczeństwa klientów i pracowników jest priorytetem dla zarządców tych obiektów. Jednym z kluczowych aspektów bezpieczeństwa w centrach handlowych jest odpowiednie awaryjne oświetlenie ewakuacyjne, które umożliwia szybką i sprawną ewakuację w przypadku zagrożenia. 

Wymogi prawne dotyczące awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego

Zgodnie z polskimi przepisami prawa, centra handlowe są zobowiązane do wyposażenia swoich obiektów w odpowiednie awaryjne oświetlenie ewakuacyjne. Przepisy te określają minimalne wymagania dotyczące tego typu oświetlenia, takie jak czas działania na bateriach czy minimalny poziom natężenia światła. Ponadto, awaryjne oświetlenie ewakuacyjne musi być sprawdzane i konserwowane regularnie, aby zapewnić jego niezawodność w przypadku awarii. Wszystkie te wymogi mają na celu zapewnienie, że ewakuacja z centrum handlowego będzie możliwa nawet w trudnych warunkach, takich jak brak zasilania czy zadymienie.

Rodzaje awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego

Awaryjne oświetlenie ewakuacyjne można podzielić na kilka rodzajów, w zależności od funkcji, jaką pełnią. Pierwszym z nich jest oświetlenie ewakuacyjne właściwe, które ma za zadanie wskazać drogę ewakuacyjną oraz umożliwić jej bezpieczne pokonanie. Obejmuje ono między innymi lampy oznaczające wyjścia ewakuacyjne, oznaczenia kierunkowe czy oświetlenie schodów. Drugim rodzajem jest oświetlenie antypanikowe, którego celem jest zapobieganie panice w przypadku zagrożenia. Oświetlenie to musi być tak zaprojektowane, aby umożliwić szybkie i łatwe zorientowanie się w sytuacji oraz podjęcie odpowiednich działań. Ostatnim rodzajem jest oświetlenie awaryjne przeznaczone do pracy, które pozwala na kontynuowanie niektórych czynności w przypadku awarii zasilania.

Dobór odpowiedniego awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego

Wybór odpowiedniego awaryjnego oświetlenia ewakuacyjnego jest kluczowy dla zapewnienia bezpieczeństwa w centrach handlowych. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak wielkość i układ obiektu, rodzaj działalności prowadzonej w nim czy specyficzne potrzeby osób korzystających z centrum handlowego. Warto również zwrócić uwagę na jakość użytych materiałów oraz wydajność energetyczną oświetlenia, gdyż wpływają one na żywotność urządzeń oraz koszty eksploatacji. W przypadku wątpliwości warto skonsultować się z ekspertami w dziedzinie oświetlenia ewakuacyjnego, którzy pomogą dobrać najlepsze rozwiązania dla danego obiektu.