Artykuł sponsorowany

Jakie są typy głowic koszących i gdzie znajdują zastosowanie?

Jakie są typy głowic koszących i gdzie znajdują zastosowanie?

Głowice koszące to niezwykle ważne elementy maszyn ogrodniczych, takich jak kosiarki czy żyrafnie. Służą one do skracania trawy, krzewów, gałęzi czy nawet drzew. W zależności od rodzaju roślin, które mają być przycinane, oraz od wymagań użytkownika, można wybrać różne typy głowic koszących. W tym artykule przedstawimy główne typy głowic koszących oraz ich zastosowanie.

Jakie głowice koszące wybrać do swojej maszyny?

Głowice żyłkowe są jednym z najpopularniejszych rodzajów głowic koszących. Wykorzystują one cienką żyłkę nylonową, która jest nawinięta na bęben i wprawiana w ruch obrotowy przez silnik kosiarki. Dzięki temu żyłka tnąca może skutecznie ścinać trawę i niewielkie rośliny. Głowice żyłkowe są idealne do koszenia trawników, obrzeży chodników czy podjazdów. Ze względu na swoją prostotę i niską cenę, są często wybierane przez właścicieli domów jednorodzinnych oraz ogrodników amatorów.

Głowice nożowe to kolejny rodzaj głowic koszących, który charakteryzuje się większą wydajnością i mocą niż głowice żyłkowe. Wyposażone są w ostrza, które mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak stal czy tworzywa sztuczne. Głowice nożowe doskonale radzą sobie z cięciem trawy, ale także z gałęziami i krzewami o większej średnicy. Z tego powodu są często wykorzystywane przez profesjonalistów w pracach porządkowych czy pielęgnacyjnych.

Głowice tnące z nóżkami to specjalistyczne narzędzia przeznaczone do cięższych prac ogrodniczych. Składają się z kilku wymiennych nóżek, które są mocowane na bębnie głowicy. Dzięki temu można dostosować głowicę do konkretnego zadania, np. cięcia gałęzi o różnej średnicy czy usuwania chwastów. Głowice tnące z nóżkami są szczególnie polecane dla osób prowadzących działalność usługową w zakresie ogrodnictwa oraz dla właścicieli dużych działek.

Głowice frezujące to zaawansowane narzędzia służące do przycinania roślin, ale także do innych prac ogrodniczych, takich jak spulchnianie gleby czy usuwanie korzeni drzew. Wyposażone są w specjalne ostrza frezujące, które mogą być wymieniane w zależności od potrzeb. Głowice frezujące są często stosowane przez profesjonalnych ogrodników oraz w rolnictwie, gdzie wymagana jest precyzyjna i szybka praca.