Artykuł sponsorowany

Opony do samochodów elektrycznych - czym się wyróżniają?

Opony do samochodów elektrycznych - czym się wyróżniają?

Wraz z rosnącą popularnością samochodów elektrycznych, coraz więcej osób zastanawia się nad wyborem odpowiednich opon dla tego rodzaju pojazdów. Opony do samochodów elektrycznych różnią się od tych stosowanych w pojazdach z silnikami spalinowymi, gdyż muszą spełniać specyficzne wymagania. W poniższym artykule przyjrzymy się bliżej temu, czym wyróżniają się opony przeznaczone dla aut elektrycznych oraz jakie są ich zalety i wady.

Specyficzne wymagania dla opon samochodów elektrycznych

Samochody elektryczne cechują się innymi parametrami niż te z silnikami spalinowymi, co wpływa na wymagania stawiane oponom. Po pierwsze, ze względu na większą masę wynikającą z baterii, opony muszą być wytrzymalsze i bardziej odporne na zużycie. Po drugie, samochody elektryczne mają większy moment obrotowy, co sprawia, że opony muszą zapewniać lepszą przyczepność, zwłaszcza podczas przyspieszania. Po trzecie, ze względu na konieczność oszczędzania energii, opony powinny generować jak najmniejsze opory toczenia. Wreszcie, opony do samochodów elektrycznych muszą być cichsze, ponieważ brak dźwięku silnika sprawia, że hałas generowany przez opony jest bardziej słyszalny.

Konstrukcja i materiały opon dla samochodów elektrycznych

Faktem jest, że opony do samochodów elektrycznych są konstruowane w sposób zapewniający spełnienie wyżej wymienionych wymagań. Wykorzystuje się w nich specjalne materiały oraz technologie mające na celu zwiększenie wytrzymałości, przyczepności, redukcję oporów toczenia oraz hałasu. Przykładem takiej technologii jest zastosowanie siliki w mieszance gumowej, co pozwala na zmniejszenie oporów toczenia bez utraty przyczepności. Ponadto, opony do samochodów elektrycznych często mają szerszy bieżnik oraz specjalny kształt boków, który pomaga w redukcji hałasu.

Oszczędność energii i zasięg samochodów elektrycznych

Jednym z kluczowych aspektów opon dla samochodów elektrycznych jest ich wpływ na zużycie energii i zasięg pojazdu. Opony o niskim oporze toczenia pozwalają na oszczędność energii, co przekłada się na większy zasięg auta na jednym ładowaniu baterii. Warto zwrócić uwagę na wskaźnik oporów toczenia podawany przez producentów opon, gdyż może on różnić się nawet o 20% między poszczególnymi modelami. Wybierając opony o niższym oporze toczenia, można zyskać nawet kilkanaście kilometrów dodatkowego zasięgu.